BESKID-3 to kompleksowy symulator czołgu PT-91 z wizualizacją komputerową wykonany z zastosowaniem najnowszych technologii. Przeznaczony jest do szkolenia załóg czołgu PT-91 oraz T-72M1.

 

Pozwala on na:

  • zapoznanie się z budową przedziałów bojowych,
  • szkolenie indywidualne oraz zespołowe członków załogi,
  • szkolenie załogi czołgu na symulowanym polu walki,
  • trening i utrzymanie wysokiego stopnia wyszkolenia.

 

Obraz przestrzeni generowany jest komputerowo w oparciu o sprzęt SGI i obserwowany przez załogę dzięki symulatorom przyrządów optycznych. Cyfrowa mapa sytuacji taktycznej pokazuje położenie własne i przeciwnika. Oprogramowanie wizualizacji pozwala na realizację ćwiczeń przy dowolnych parametrach zewnętrznych np. pora roku, pora dnia (dzień, noc), opady atmosferyczne, mgła. Wyboru rodzaju zadań, terenu, trasy, przeciwnika, itp. dokonuje instruktor prowadzący szkolenie. Ma on możliwość sterowania przeciwnikiem oraz obserwowania pola walki za pomocą „niewidzialnego” obserwatora zawieszonego nad obszarem symulowanych działań.

 

Instruktor w każdym momencie ćwiczenia może je zatrzymać, omówić błędy i powrócić do początku zadania, a po zakończeniu jego zakończeniu odtworzyć. Symulator stosowany być może do szkolenia w jednostkach wojskowych, w szkołach oficerskich, ośrodkach szkoleniowych. Zabudowa symulatora w kontenerach ułatwia transport samochodowy. Odpowiednie przystosowanie wybranego terenu, umożliwia użytkowanie symulatora w warunkach poligonowych.